PRAWA DZIECKA

Dzieci w przedszkolu wchodzą w swój pierwszy społeczny świat i dlatego zadaniem przedszkola jest stworzenie takich warunków, aby mogły doświadczyć tego, co dobre i tego, co służy ich rozwojowi oraz rozwojowi innych ludzi. Aby nabyły umiejętności potrzebne         w życiu społecznym powinny szanować własne potrzeby, ale jednocześnie muszą brać pod uwagę swoich kolegów    i nauczycieli.  Dzieci mają zapisane w Statucie Przedszkola wszystkie prawa wynikające z Konwencji Praw Dziecka, a szczególnie prawo do:

• szacunku dla wszystkich jego potrzeb, życzliwego i podmiotowego traktowania,
          • ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej bądź psychicznej,
          • godności i nietykalności osobistej,
          • warunków sprzyjających jego rozwojowi,
          • zabawy, wypoczynku, czasu wolnego i odpowiedniego przygotowania do nauki  w szkole,
          • opieki i ochrony,
          • indywidualnego rozwoju i własnego tempa tego procesu.

W naszym przedszkolu przedszkolak ma obowiązek przestrzegać zasad współdziałania         w grupie, a w szczególności zasad dotyczących bezpieczeństwa. Dzieciom w naszym przedszkolu nie wolno:

• stwarzać niebezpiecznych sytuacji,
          • krzywdzić innych ani siebie,
          • niszczyć cudzej własności,
          • przeszkadzać innym w pracy lub zabawie.

W każdej grupie wiekowej dzieci wspólnie z nauczycielką ustalają zasady, których należy przestrzegać podczas pobytu  w przedszkolu. Zasady te są spisywane przez nauczycielkę          i tworzą Kodeks grupy obowiązujący w trakcie roku szkolnego.