• PROJEKT: Z PRZEDSZKOLA W CYFROWY ŚWIAT Z PROGRAMEM KIDSMART

• W  roku szkolnym 2009/2010 nasze przedszkole wzięło udział w projekcie "Z przedszkola w cyfrowy świat z programem Kidsmart.  W związku z realizacją projektu placówka otrzymała komputer z programem Kidsmart, który realizowany był we wszystkich grupach przedszkolnych. Koordynatorem projektu była p. Joanna Kusznierow

Dokumentacja zdjęciowa, TUTAJ

Misja projektu:

Umożliwienie dzieciom podejmującym edukację przedszkolną i wczesnoszkolną  korzystania z programów i zasobów informatycznych, wzbogacających proces dydaktyczno-poznawczy, a także kształtowanie nawyku racjonalnego i odpowiedzialnego posługiwania się komputerem oraz najnowszymi technologiami cyfrowymi w dalszej nauce  i w późniejszym życiu.

Patronat honorowy nad programem objęła Pani Katarzyna Hall, Minister Edukacji Narodowej.

Realizatorzy projektu:

Projekt „Z przedszkola w cyfrowy świat z programem Kidsmart” jest realizowany na podstawie porozumienia pomiędzy Społeczno-Oświatowym Stowarzyszeniem Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży oraz Firmą IBM Polska Sp. z o.o.

Projekt jest przedsięwzięciem nawiązującym do celów i priorytetów Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013, w tym szczególnie Celu 2 w obszarze CZŁOWIEK tj. „Podniesienia poziomu i dostępności edukacji (od przedszkola do uczelni wyższej) oraz upowszechnienia zasady nauki przez całe życie poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii”. Wpisuje się także w Plan Działań MEN dotyczących nauczania dzieci i młodzieży w obszarze problematyki funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym „Nowe technologie w edukacji” w zakresie działania 2.1. „Wykorzystanie TIK w dydaktyce dzieci na etapie wczesnoszkolnym”.

Cele projektu:

• przygotowywanie dzieci do wejścia w "świat cyfrowy", do właściwego i bezpiecznego korzystania z komputera  i oprogramowania edukacyjnego, dostosowanego do etapu przedszkolnego  i  wczesnoszkolnego,
          • niwelowanie barier cyfrowego rozwoju dzieci ze środowisk o utrudnionym dostępie do technologii informacyjno-komunikacyjnych,
          • rozwój umiejętności nauczycieli w zakresie posługiwania się ICT w nauczaniu przedszkolnym i wczesnoszkolnym, udostępnianie im skutecznych środków oraz wzorcowego oprogramowania,
          • pobudzanie nowatorstwa  i kreatywności nauczycieli w zakresie tworzenia projektów, koncepcjii aplikacji dydaktycznych opartych na technologii cyfrowej, sprzyjających wzbogacaniu informatycznych zasobów dydaktycznych.

Opis treści projektu:

Istota projektu polega na wykorzystaniu dotychczasowych doświadczeń "Programu Nauczania Początkowego KidSmart” firmy IBM jako komponentu bazowego w procesie przygotowania nauczycieli polskich edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej do stosowania w pracy z dziećmi najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych. W ramach projektu przekazywane są zestawy komputerowe, zaprojektowane specjalnie dla dzieci w wieku 3-7 lat  do placówek prowadzących nauczanie początkowe i przedszkolne. Zestaw obejmuje komputer w kolorowej, bezpiecznej dla dzieci obudowie oraz oprogramowanie edukacyjne. Oprogramowanie IBM KidSmart wspiera program nauczania w zakresie podstaw matematyki, języka angielskiego oraz logicznego myślenia. Ponadto, poprzez wprowadzenie elementów nowoczesności zabawy, urozmaica i uatrakcyjnia zdobywanie nowych umiejętności.

Uczestnicząc w programie, dzieci już we wczesnych latach uczą się jak racjonalnie i efektywnie korzystać z komputera oraz z elektronicznych zasobów wiedzy w procesie uczenia się.

Obecna edycja projektu stanowi kontynuację prowadzonej od 2002 r. działalności charytatywnej Firmy IBM, w wyniku której ponad 300 placówek w Polsce zostało już wyposażonych w zestawy KidSmart.  W bieżącym roku przygotowywana jest dostawa ok. 130 stanowisk dydaktycznych do kolejnych przedszkoli i szkół z województwa łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Program Nauczania Początkowego KidSmart składa się z serii programów Early Learning House Series, do której zaliczają się:

• Czas i przestrzeń w domku Anuli,
          • Matematyczny domek Milusi,
          • Naukowy domek Felka,
          • Mania główkowania, części 1-3.

Więcej informacji o Programie KidSmart na stronie IBM Polska Sp. z o.o. -