• PROJEKT: DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ

        •  

          W roku szkolnym 2014/2015  w naszym przedszkolu realizowany był projekt „Dzieciństwo bez próchnicy” współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy    z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Zostały przeprowadzone bezpośrednie zajęcia edukacyjne tzn. prowadzone przez edukatorów- lekarzy stomatologów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego   z dziećmi, rodzicami i nauczycielami. Dzieci otrzymały szczoteczki   i pasty do zębów, przedszkole film edukacyjny. Dokumentacja fotograficzna z zajęć, tutaj

           

          Zachęcamy do lektury zamieszczonego obok poradnika: Zdrowie_poradnik.pdf  oraz zaleceń:  Zalecenia_zapobiegania_próchnicy_niepełnosprawnych dzieci.pdf

           

          Cel projektu

          Celem głównym Projektu jest obniżenie częstotliwości  występowania  próchnicy zębów u dzieci w wieku 0-5 lat.

           

          Cele bezpośrednie Projektu to:

           

          1.       poprawa zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku 3-5 lat

          2.       wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej w grupach docelowych.

           

          By osiągnąć zamierzone cele zostaną podjęte odpowiednie zadania:

           

          Dla celu 1 i 2 będą to działania promocyjne tj.: strona internetowa z forum, na którym eksperci udzielać będą odpowiedzi na nurtujące pytania, plakaty informacyjne, emisje spotów telewizyjnych, konferencje.

           

          Ponadto dla celu 1 podjęte zostaną bezpośrednie działania edukacyjne  i profilaktyczne realizowane na rzecz grup docelowych związanych z dziećmi w wieku 3-5 lat (szkolenia dla nauczycieli, dzieci i rodziców realizowane przez edukatorów, wyposażenie dzieci w szczoteczki i pasty do zębów, rozprowadzenie filmu edukacyjnego) oraz pośrednie działania edukacyjne  i profilaktyczne (wsparcie rodziców/opiekunów dzieci za pośrednictwem materiałów edukacyjnych i promocyjnych, rozpowszechnienie ulotek, maskotek, pakietów edukacyjnych, objęcie dzieci działaniami przez przeszkolonych nauczycieli     i wyposażenie w szczoteczki i pasty), realizowane na rzecz grup docelowych związanych z dziećmi w wieku 3-5 lat

           

          Natomiast dla celu 2 realizowane będą pośrednie działania edukacyjne (szkolenia dla pielęgniarek, położnych i lekarzy pediatrów) realizowane dla grup docelowych związanych z dziećmi w wieku 0-2 lat. 

          Korzyści z realizacji projektu

          Korzyści  z realizacji  projektu

           

          - objęcie trwałymi działaniami edukacyjnymi dzieci przedszkolnych w wieku 3-5 lat na terenie całego kraju poprzez instytucje wychowania przedszkolnego oraz działania pośrednie prowadzone przez rodziców/opiekunów, lekarzy, i pielęgniarki. Bezpośrednie działania edukacyjne obejmą grupę ponad 1700 przedszkoli, a do dodatkowych 5000 placówek zostaną skierowane działania pośrednie. Docelowo liczba dzieci objętych różnymi formami edukacyjnymi wyniesie co najmniej 300 000.

          - prowadzona działalność edukacyjna dzięki podniesieniu świadomości zdrowotnej beneficjentów (małych dzieci, rodziców, opiekunów, wychowawców/nauczycieli przedszkolnych, personelu medycznego) wpłynie napoprawę zachowań prozdrowotnych w odniesieniu do przestrzegania prawidłowej higieny jamy ustnej wraz z uwzględnieniem preparatów fluorkowych (past do zębów z zawartością fluoru również przez młodsze dzieci), wykształcenie właściwych nawyków żywieniowych (rodzaj diety) uwzględniających skład i sposób żywienia (pory dnia, częstość i konsystencja posiłków), przeciwdziałanie szkodliwym nawykom mającym wpływ na stan zdrowia jamy ustnej i okolicznych tkanek przez zwrócenie uwagi rodziców i opiekunów na problemy związane z profilaktyką stomatologiczną. Ponadto w środowisku rodzinnym oraz instytucji nauczania i wychowania będzie  promowała  równoległe współdziałanie ze stomatologiem i pediatrą w zakresie przeciwdziałania chorobom jamy ustnej, w szczególności próchnicy.

          - docelowo, jako efekt projektu spodziewana jest poprawa zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku 3-5 lat weryfikowana w oparciu o wskaźnik PUW-Z na podstawie badań klinicznych wybranej grupy dzieci. Celem bezpośrednim jest wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej w grupach docelowych. W ramach projektu zaplanowano objęcie działaniami edukacyjnymi i profilaktycznymi poprzez przeszkolony personel wychowania przedszkolnego i edukatorów 300000 dzieci w wieku 3-5 lat oraz wzrost o 30% odsetka rodziców/opiekunów dzieci w wieku 0-2 lat objętych działaniami edukacyjnymi i profilaktycznymi.

           

          Planowany harmonogram działań

          Realizację Projektu planuje się na lata 2013 – 2016.

           

          Pierwszy rok realizacji będzie poświęcony opracowaniu materiałów edukacyjnych, szkoleniu edukatorów, rekrutacji przedszkoli, nauczycieli i dzieci oraz działaniom promocyjnym

           

          Lata 2014-2016 to konkretne i bezpośrednie działania, które wieńczyć będzie ewaluacja działań projektowych i podsumowanie w postaci wyników prezentowanych na konferencji w 2016 roku.

           Dobiega końca realizowany w latach 2012-2017, największy w Polsce, stomatologicznym programem zdrowotnym pt. „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców”, współfinansowanym przez Szwajcarię oraz Ministerstwo Zdrowia Rzeczpospolitej Polskiej w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej pragnę przekazać poradnik dobrych praktyk w kształtowaniu zachowań prozdrowotnych w placówkach nauczania i wychowania, organach samorządowych i organizacjach pozarządowych w Polsce, opracowane Zalecenia w zakresie zapobiegania próchnicy u dzieci niepełnosprawnych, a także podzielić się zebranymi podczas konferencji zamykającej projekt rekomendacjami.

          Szanowni Państwo,

             W Projekcie wzięło udział 6 000 przedszkoli z terenu całego kraju, a ponad 300 tys. przedszkolaków uczestniczyło w zajęciach z edukatorami w ramach edukacji z zakresu podstaw higieny jamy ustnej. Działaniami edukacyjnymi objętych zostało również 495 tys. rodziców dzieci biorących udział w programie.    Z zaproponowanych szkoleń skorzystało 1 400 pielęgniarek i położnych, 285 pediatrów a także 18 tys. nauczycieli przedszkolnych.

             Patronat Honorowy nad Projektem objęli Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Pierre Fauchard Academy.

             Podczas Konferencji podsumowującej projekt wskazane zostały, również  główne rekomendacje płynące po zakończonej debacie jak m.in. zapewnienie sieci gabinetów stomatologicznych i dostępności do nich dla dzieci w ich miejscu zamieszkania, w celu łatwiejszego korzystania z wizyt profilaktycznych w dowolnie wybranym gabinecie (zmniejszenie nierówności pomiędzy dziećmi mieszkającymi w dużych i małych miastach), znowelizowanie ustawy o opiece nad dzieckiem do lat 3 w zakresie obowiązku zatrudniania pielęgniarki w placówkach opiekuńczych (żłobkach) – aspekt  ten dotyczy w szczególności placówek prywatnych, znowelizowanie ustawy o systemie oświaty w zakresie konsolidacji placówek opiekuńczych z placówkami zdrowia, podnoszenie kwalifikacji pielęgniarek w zakresie profilaktyki zdrowia jamy ustnej u małych dzieci, wprowadzenie programów specjalistycznych do systemu kształcenia, edukacja rodziców przez lekarzy pediatrów i kierowanie na wizyty profilaktyczne do gabinetów stomatologicznych.

             Wszystkie materiały edukacyjne dostępne są na stronie internetowej projektu www.zebymalegodziecka.pl w zakładce ABC Higieny.

             Zapraszamy także do korzystania z aplikacji „Pampiś – Zębowa Przygoda”, która powstała w ramach kampanii społecznej „Małe zęby, wielka moc”. To niezwykła gra edukacyjna przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play i App Store.  Więcej informacji o aplikacji dostępne jest na stronie projektu: http://zebymalegodziecka.pl/aktualnosci/348/aplikacja_pampis_zebowa_przygoda.html

           

          Z pozdrowieniami,

          Zespół Projektu „Dzieciństwo bez próchnicy”

           .