• WARSZTATY WSPIERAJĄCE ROZWÓJ DZIECKA I JEGO RODZINY ZORGANIZOWANE W RAMACH KONKURSU GRANTOWEGO: DZIAŁAJ LOKALNIE

• Grupa nieformalna pod nazwą "Daj dziecku szansę" przystąpiła do konkursu grantowego "Działaj lokalnie VI" i otrzymała dotację na zrealizowanie "Warsztatów wspierających rozwój dziecka i jego rodziny". Główny cel projektu to:

wyrównywanie szans edukacyjnych- pomoc dzieciom i ich rodzicom w zdobywaniu kompetencji potrzebnych do udanego startu przedszkolnego i szkolnego. Zwiększenie aktywności rodziców na rzecz rozwoju psychofizycznego dzieci.

Projekt polega na:

-realizowaniu zgodnie z obowiązującą podstawą programową wychowania przedszkolnego warsztatów rodzinnych, takich jak:  językowe, plastyczne, muzyczne, matematyczne, teatralne i logopedyczne,

-zapoznaniu rodziców z podstawą programową wychowania przedszkolnego i włączeniu ich do kształtowania u dzieci wiadomości i umiejętności zgodnych z w/w podstawą programową,

-pedagogizacji rodziców- spotkanie z pedagogiem, psychologiem, logopedą,

-włączaniu rodziców do wspierania osiągnięć rozwojowych dzieci- czynnym udziale rodziców w warsztatach, uroczystościach przedszkolnych, wspólnych grach i zabawach, wspólnym spędzaniu czasu,

- integracji środowiska lokalnego poprzez wspólne działania na rzecz dzieci

Spodziewane efekty po zrealizowaniu projektu:

• lepsze szanse edukacyjne i szybsza adaptacja dzieci rozpoczynających naukę w szkole i w przedszkolu
          • integracja ze społecznością przedszkolną
          • wzbogacenie słownictwa dzieci
          • rozwój sprawności manualnych, poczucia rytmu, słuchu wysokościowego, fonematycznego i in.
          • większa świadomość pedagogiczna rodziców
          • Festyn Rodzinny pod hasłem: RAZEM WESELEJ
          • wystawa prac konkursowych,
          • galeria prac dzieci
          • teatrzyk z udziałem dzieci i rodziców
          • zabawy ruchowe
          • poczęstunek
          • wzmocnienie więzi rodzinnych
          • radość ze wspólnego spędzania czasu
          • integracja srodowiska lokalnego
          • fotoreportaż z w/w działań
          • doposażenie przedszkola w pomoce dydaktyczne i terapeutyczne niezbędne do efektywnego nauczania i niwelowania dysharmonii i zaburzeń rozwojowych (wyrównywanie zaniedbań środowiskowych)

KOŃCOWY RAPORT Z REALIZACJI UMOWY W RAMACH "DZIAŁAJ LOKALNIE"

W ramach konkursu grantowego "Działaj lokalnie" grupa pod nazwą "Daj dziecku szansę" działajaca przy Przedszkolu w Jasieńcu przystąpiła do realizacji projektu: Warsztaty wspierające rozwój dziecka i jego rodziny. Celem działania tej grupy było zaangażowanie jak największej liczby rodziców z terenu gminy Jasieniec w realizację projektu, a co za tym idzie zapewnienie jak najwiekszej liczbie dzieci lepszego startu edukacyjnego. Realizację projektu rozpoczęto akcją informacyjną poprzez:

-rozwieszenie plakatów informacyjnych w przedszkolu i naterenie gminy Jasieniec

-zamieszczenie ogłoszenia w gazecie: Okolica

-podanie informacji o realizowanym projekcie na zebraniu z rodzicami

-zamieszczenie ogłoszenia na stronie internetowej przedszkola.

Zajęcia warsztatowe zaczęły się spotkaniem (21 maja 2009r.) rodziców z panią psycholog z PPP w Warce- Agnieszką Glinką i logopedą panią Marią Grzeszek. Na spotkaniu rodzice uzyskali wiele cennych informacji dotyczących szeroko pojętego rozwoju dziecka, jak również wskazówki na temat radzenia sobie z trudnościami okresu adaptacyjnego dzieci.

W dniach od 22 maja do 10 czerwca 2009r. odbywały się zajęcia edukacyjne (językowe, matematyczne, plastyczne, ruchowe, teatralne i muzyczne), prowadzone przez nauczycieli dla przyszłych przedszkolaków. Zajęfcia miały na celu oswojenie maluchów z przedszkolem.

Kolejnym działaniem było zorganizowanie wycieczki integracyjnej dla dzieci i rodziców do juraparku w Bałtowie, która odbyła się 25 maja 2009r.

Realizację projektu zakończono Piknikiem Rodzinnym (06.06.2009r.), w czasie którego odbyły się występy artystyczne dzieci z przedszkola, rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem: "Razem weselej". Odbyło sie także przedstawienie teatru Narwal: "Tadek Niejadek", klaunada, loteria fantowa, pokaz origami, występ kapeli ludowej Vistula. W czasie festynu wszyscy korzystali z grilla, slodkich upominków i napojów. Całe przedsięwzięcie powiodło się dzięki wsparciu sponsorów oraz zaangażowaniu i efektywnej współpracy organizatorów ( rodzice i nauczyciele).

Dzięki tej inicjatywie i pomyślnej realizacji w/w projektu nasze przedszkole zostało doposażone w niezbędne dodatkowe pomoce dydaktyczne m.in. program: Wspomaganie rozwoju, które przyczyniają się do efektywniejszego rozwoju naszych dzieci.

Dokumentacja fotograficzna, tutaj