• AKCJA MEN:ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE ORGANIZOWANA W RAMACH ROKU SZKOŁY W RUCHU

        •  

            OBSZAR I WYCHOWANIE FIZYCZNE-ZAJĘCIA ORGANIZOWANE W RAMACH PODSTAWY PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

          W naszym przedszkolu we wszystkich grupach wiekowych odbywają się zajęcia z zakresu wychowania fizycznego. Zajęcia te odbywają się na  patio przedszkolnym lub w miarę sprzyjających warunków atmosferycznych na boisku szkolnym. Zabawy ruchowe wplatamy także w imprezy przedszkolne np. bal walentynkowy, zdjęcia tutaj .   Do zabaw ruchowych wykorzystujemy także elementy dekoracji np. baloniki, zdjęcia tutaj

          Dokumentacja fotograficzna zajęć przeprowadzonych na podstawie poniżej zamieszczonych scenariuszy, zdjęcia tutaj

           

          1. Scenariusz zajęć ruchowych (dz. 4-letnie) opracowany przez p. Barbarę Kwapisz:

          Temat: „Jedziemy po choinkę do lasu”- zestaw ćwiczeń gimnastycznych  w grupie 4- latków

          – metoda naśladowcza  i zabawowa

           

          Cele ogólne:

          - rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej, wyrabianie siły rąk i nóg

          - uświadamianie korzyści dla organizmu wynikających z ćwiczeń gimnastycznych,

          - wyrabianie poprawności ruchów,

          - kształtowanie precyzji ruchów.

           

          Cele operacyjne:

          - starannie i  prawidłowo wykonuje zalecane ćwiczenia,

          - przestrzega reguł obowiązujących w zabawach,

          - dba o bezpieczeństwo własne i innych,

          - reaguje na bodźce słuchowe i wzrokowe,

          - dba o prawidłową postawę ciała podczas  ćwiczeń ruchowych,

          - wzmacnia siłę ramion, nóg i tułowia,

          Przebieg:

          „Zaprzęgi”- zabawa orientacyjno-porządkowa Dzieci ustawione w parach. Jedno dziecko    z pary jest konikiem, drugie woźnicą.  Zaprzęgi jadą wąską drogą- jeden za drugim po obwodzie koła. Po głębokim śniegu- chód z wysokim podnoszeniem kolan. Zaprzęgi jadą z górki- szybki bieg.

          „Szukamy ładnej choinki” –ćwiczenie wyprostne. Chód we wspięciu na palcach, skręty głowy

          w prawo, w lewo, do góry, na dół

          „Ścinanie choinki” -ćwiczenie dużych grup mięśniowych. W parach naprzeciwko siebie, nogi w rozkroku, ręce podane na krzyż. Energiczne skręty tułowia naśladujące ruch piłowania.

          „Ścinamy  suche gałęzie”- ćwiczenie tułowia. Dzieci stoją- nogi w rozkroku, dłonie złączone. Zamach skłon- naśladowanie dźwigania ciężkiego drzewka.

          „Ładujemy choinkę na wóz”- naśladowanie dźwigania ciężkiego drzewka.

          „Koniki”- zabawa bieżna. Bieg w rozsypce bez potrąceń. Koniki biegną ostrożnie, aby nie zgubić choinki.

          Ubieranie choinki”- wyjmowanie zabawek pudełek. Dzieci naśladują ruchy zabawek nazywanych przez nauczyciela: bombki – we wspięciu na palcach, ręce złączone nad głową, wirowanie w jedną i w drugą stronę; pajace- podskoki rozkroczno-zwarte z pracą rąk; kaczuszki-chód z podkurczonymi palcami stóp; ptaszki- lekki bieg, ręce ułożone w skrzydełka.

          Chodzenie w kole dookoła choinki.

           

          2. Scenariusz ćwiczeń gimnastycznych (dz. 6-letnie) opracowany przez Annę Dąbrowską

           

          Temat : Bądźmy zdrowi.

           

          CELE OGÓLNE

           

          • kształtowanie sprawności fizycznej, zwinności i koordynacji wzrokowo – ruchowej,
          • uświadamianie korzyści dla organizmu wynikających z ćwiczeń gimnastycznych,
          • wyrabianie poprawności ruchów,
          • wyrabianie równowagi,
          •  kształtowanie precyzji ruchów.

           

          CELE OPERACYJNE:

           

          • ćwiczy duże grupy mięśniowe swojego ciała,
          • starannie i  prawidłowo wykonuje zalecane ćwiczenia,
          • przestrzega reguł obowiązujących w zabawach,
          • dba o bezpieczeństwo własne i innych,
          • reaguje na bodźce słuchowe i wzrokowe,
          • dba o prawidłową postawę ciała podczas  ćwiczeń ruchowych,
          • wzmacnia siłę ramion, nóg i tułowia,
          • rozpoznaje stronę prawą i lewą.

           

          CZĘŚĆ I

          1.Ćwiczenia orientacyjno – porządkowe – „Ptaki do gniazd”. Na sali leżą porozkładane szarfy( mniej niż stan liczebny dzieci ćwiczących). Dzieci na sygnał rozbiegają się po sali i na kolejny sygnał wskakują  do szarfy. Dla kogo braknie szarfy, ten odpada z zabawy i dopinguje pozostałych kolegów.

          2.Zabawa bieżna – „Samochody” – dzieci (samochody) jeżdżą po sali w dowolnym tempie. Nauczycielka pokazuje kolorowe krążki – światła drogowe. Dzieci reagują – czerwony krążek – stoją, zielony – jadą.

          CZĘŚĆ II

          1.Ćwiczenia równoważne -  „Kulawy lisek” – dzieci przytrzymują szarfą zgięte kolano i podskakują na jednej nodze. Na sygnał podnoszą szarfę do góry – zmiana nogi. . Powtórzyć 3x.

          1. Ćwiczenia tułowia – skłony boczne.Dzieci stoją w rozkroku, trzymając  szarfę oburącz za końce. Wolne rytmiczne skłony w lewo, w prawo.Po kilku skłonach –wyprost .Powtórzyć 3x.
          2. Ćwiczenia dużych grup mięśniowych – dzieci rozkładają szarfy na podłodze. Wchodzą do środka szarfy i przekładają ją z dołu do góry – prostują ręcę – i przekładają z góry do dołu.
          3. Ćwiczenia z elementem skoku – dzieci układają szarfę na podłodze – przeskakują ją obunóż przodem , tyłem oraz bokiem.
          4. Ćwiczenia rzutu i chwytu – „Rzuć i chwyć” – dzieci stoją w rozsypce, woreczek trzymają w dłoniach. Na dany sygnał podrzucają go do góry i próbują go złapać oburącz, prawą ręką, lewą ręką.
          5. Ćwiczenia przeciw płaskostopiu – dzieci rzucają woreczek na podłogę i próbują podnieść go palcami raz prawej raz lewej nogi .

          7.         Ćwiczenia mięśni grzbietu – przetoczenie się z leżenia tyłem do leżenia przodem. Leżenie     przodem, broda oparta na dłoniach, w dłoniach woreczek. Niewielki wznos tułowia z   powolnym prostowaniem ramion i wyciąganiem się w górę. Powtórzyć 3x.

          8.         Ćwiczenia głowy i szyi – siad skrzyżny, ręce na kolanach, woreczek na głowie  - dzieci   zrzucają woreczek głową w przód, w tył, w lewo, w prawo.

          CZĘŚĆ 3

          1. Ćwiczenia oddechowe; leżenie tyłem. Woreczek na klatce piersiowej – wdech nosem, wydech ustami (woreczek podnosi się i opada).

          2. Marsz po obwodzie koła. Podnoszą ręce do góry, wykonując wdech, po czym opuszczają,wykonując wydech. Marsz na palcach, na piętach, wewnętrzej oraz zewnętrznej stronie stóp.

           

          Edukacja zdrowotna w naszym przedszkolu odgrywa bardzo ważną rolę. Zarówno treści prozdrowotne jak i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych realizujemy poprzez realizację podstawy programowej, różnych akcji i programów edukacyjnych. Corocznie bierzemy udział w Ogólnopolskich Programach Edukacyjnych takich jak: "Akademia Aquafresh" ( zajęcia dotyczące higieny jamy ustnej); "Akademia Zdrowego Przedszkolaka"- akcja "Zboża zjadamy, energię z nich mamy" (zdjęcia tutaj), dotycząca zdrowego odżywiania się; "Mamo tato wolę wodę" (zdjęcia tutaj)-program propagujący picie życiodajnej wody; "Kubusiowi Przyjaciele Natury" (zdjęcia tutaj)propagujący zasady zdrowego odżywiania,  dbania o środowisko.  W ramach tych programów  dzieci wdrażane są do profilaktyki zdrowotnej. Przedszkolaki wiedzą, że warunkiem zdrowia jest przestrzeganie higieny, zdrowe odżywianie i aktywność ruchowa. Dzieci chętnie uczestniczą w zabawach ruchowych, zabawach muzyczno-ruchowych, ćwiczeniach gimnastycznych, spartakiadach i olimpiadach przedszkolnych prowadzonych w przedszkolnym patio jak i na boisku szkolnym sąsiadującym z naszym przedszkolem.   

          Dokumentacja fotograficzna zajęć przeprowadzonych na podstawie zamieszczonych poniżej scenariuszy, zdjęcia tutaj

          1. SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE ŻABKI (DZ. 4-LETNIE) OPRACOWANY PRZEZ BARBARĘ KWAPISZ:

          Temat: „Sport to zdrowie"- zachęcanie dzieci do aktywnego ruchu na podstawie wiersza H. Świąder.

          Cel ogólny:

          • Zachęcenie do aktywności ruchowej i uprawiania sportu.

          Cele operacyjne:

          Dziecko:

          • zna różne rodzaje sportów
          • wie, jakie korzyści przynosi sport
          • chętnie uczestniczy w różnych formach ruchu i z radością podejmuje działania proponowane   
          •  przez nauczyciela -rozwija świadomość własnego ciała, dzieli się przestrzenią z innymi
          • szybko reaguje na sygnały słowne i dźwiękowe

          Metody:

          • aktywizująca, słowna, oglądowa , czynna
          • Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
          • Metoda Pedagogiki Zabawy. 

          Formy:

          • praca zbiorowa i zespołowa

          Pomoce i materiały:

          • wiersz H. Świąder pt.: "Sport to zdrowie"
          • ilustracje do wiersza oraz przedstawiające różne rodzaje sportów nagranie piosenki pt.: "Wycieczka"
          • chusta animacyjna
          • emblematy z piłkami w trzech kolorach dla każdego dziecka
          • tekst zabawy pt.: "Idziemy na spacerek"
          • tamburyn
          • kolorowe krążki

          Przebieg zajęcia

          1. Przywitanie wierszem. Ilustrowanie treści wiersza ruchem ciała.
                
            Na paluszki się wspinamy 

               W górę rączki wyciągamy

               Do podłogi dotykamy 
               I ze sobą się witamy.
               Dzień dobry.

          1. Przywitanie wg. Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne: 

                - witamy się stopami
                - witamy swoje kolana poklepując je, póżniej kolana sąsiadów
                - witamy dłonie
                - witamy łokcie 
                - witamy plecy - rękoma głaszczemy, poklepujemy
                - witamy swoje uszy, póżniej uszy sąsiadów itp.
                - witamy oczami wszystkich.
          2. Wprowadzenie do tematyki zajęć. Wyjaśnienie pojęcia "sport". Wspólne dojście do wniosku, że sport to zdrowie i że warto się ruszać.
          3. Improwizacja ruchowa do piosenki pt.: "Wycieczka"

            I.   Kiedy słonko jasno świeci  na wycieczkę idą dzieci.                                                                                                                                                                   Idę ja, idziesz ty kaczki, koty, kury, psy.

               Ref. Kaczka kwa ,kwa, kwa, kotek  miau                                                     
                     kura ko,ko,ko piesek hau. x2

           

          1. Recytacja przez nauczyciela wiersza H. Świder pt. "Sport to zdrowie". Pokaz ilustracji.

                 Tato mówi:
                 "Sport to zdrowie".
                 A więc Tomek na boisku,
                 Piłkę kopie.
                 
                 Darek piłkę rzuca w górę,
                 Leci piłka ponad siatkę
                 A odrzuca ją Beatka.
                 
                 W zimie sanki, łyżwy, narty,
                 Wszyscy bawią się wspaniale
                 I ty kolego pamiętaj, nie leż,
                 Nie śpij, biegaj stale.
                 
                 Baw się z nami na podwórzu,
                 Tam jest mniej pyłu i kurzu,
                 Nabierzesz siły i zdrowia,
                 Możesz się zahartować,
                 Nie będziesz nigdy chorować
          2. Rozmowa na temat treści wiersza.

                 - Co mówił tato Tomkowi? (sport to zdrowie..).
                 - Kto na boisku kopał piłkę? (Tomek).
                 - W co grali Darek z Beatką? (w siatkówkę).
                 - Na czym dzieci jeździły zimą? (na łyżwach, sankach, nartach).
                 - O czym należy pamiętać jeżdżąc zimą na sankach, nartach, łyżwach? (o bezpiecznej zabawie).
                 - Dlaczego tak ważne jest aby bawić się na dworze?
          3. "Idziemy na spacerek" - zabawa ze śpiewem z wykorzystaniem chusty animacyjnej- według Pedagogiki Zabawy. Rozdanie dzieciom emblematów z piłkami w trzech kolorach (czerwony, żółty, niebieski).    

            - Marsz bo obwodzie koła

                 I.   Idziemy na spacerek /3x
                      Zatrzymujemy się
                      Wracamy ze spacerku /3x
                      Zatrzymujemy się

               Ref.  Och! /2x  Raz, dwa, trzy
                      I kręcimy i kręcimy i kręcimy się

          Na hasło: piłki żółte! - dzieci, które mają emblematy z piłką w tym kolorze wchodzą pod chustę i skaczą jak piłeczki. 

          - Bieg po obwodzie koła

               II.  Biegniemy na spacerku /3x
                    Zatrzymujemy się
                    Wracając też biegniemy /3x
                    Zatrzymujemy się

               Ref.  Och!…

          Na hasło: piłki czerwone - dzieci, które mają emblematy z piłką w tym kolorze wchodzą pod chustę i skaczą jak piłeczki.

          - Skoki po obwodzie koła.

              III. Skaczemy na spacerku /3x
                     Zatrzymujemy się
                     Wracając też skaczemy /3x
                     Zatrzymujemy się

               Ref. Och!...

          Na hasło: piłki niebieskie - dzieci, które mają emblematy z piłką w tym kolorze wchodzą pod chustę i skaczą jak piłeczki.

          1. „Jaki to sport?” Dzieci podzielone na grupy. Każda z grup pokazuje dyscyplinę sportową, pozostałe dzieci odgadują, jaka to dyscyplina.  Na zakończenie tej  zabawy wszyscy jadą na wycieczkę rowerową.

           

          1. Podsumowanie zajęć

                - jakie poznaliście sporty?
                - jakie korzyści płyną z uprawiania sportu?

            Nauczyciel zachęca dzieci do aktywności fizycznej. 

            Stare polskie przysłowie mówi, że sport to zdrowie, dlatego warto od młodych lat być aktywnym fizycznie. Ruch zapobiega otyłości, wzmacnia odporność organizmu, uczy gry w zespole i zdrowej rywalizacji. Dzieci regularnie uprawiające sport, są nie tylko zdrowsze, ale także bardziej pewne siebie i lepiej radzą sobie z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami.

           

          2. SCENARIUSZ PRZEDSZKOLNEJ OLIMPIADY ZIMOWEJ OPRACOWANY PRZEZ ANNĘ DĄBROWSKĄ:

           

          Temat: " W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH!Przedszkolna Olimpiada Sportowa

                                                                 

          Cele główne :

           

          • rozwijanie sprawności ruchowej;
          •  przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas olimpiady;
          • integracja dzieci przedszkolnych;
          • promowanie sportu jako aktywnego wypoczynku;
          •  propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci;
          • wdrażanie do współzawodnictwa i współdziałania w grupie;
          • zapoznanie z Zimową Olimpiadą Sportową;

           

          Cele operacyjne:

          •  wie co to jest Zimowa Olimpiada Sportowa;
          • zna symbol  Igrzysk;
          • wie, że Igrzyska w tym roku odbywają się w Rosji , w mieście Soczi;
          • wie, że polskimi medalistami z poprzednich Igrzysk była Justyna Kowalczyk oraz skoczkowie narciarscy;
          • zna dyscypliny olimpijskie;
          • rozwija swoją ruchliwość;
          • zachowuje zasady bezpiecznej zabawy;
          • wykonuje poprawnie ćwiczenia gimnastyczne;
          • poprawnie reaguje na sygnał startu;
             

          Przybory sportowe:

          • woreczki
          • piłki
          • pachołki
          • skakanki
          • hula-hop
          • sanki
          • szarfy

           

          Przebieg :

           

          1. Powitanie wszystkich grup.
          2. Rozmowa z dziećmi na temat Zimowych Igrzysk Olimpijskich:

          - jakie są dyscypliny sportowe zimowych igrzysk

          - co jest symbolem olimpiady

          - gdzie odbędą się Zimowe Igrzyska w 2014 roku

          1. Otwarcie Przedszkolnej Zimowej Olimpiady 2014, zapalenie znicza olimpijskiego
          2. Odśpiewanie hymnu Przedszkola, złożenie uroczystego ślubowania:

          „Obiecuję! Wykonywać wszystkie zabawy uczciwie,
                     Nie płakać, jeżeli nie uda mi się wygrać.
                     Obiecuję, że będę starać się
                     Wykonywać wszystkie zabawy
                      Do końca i dokładnie.”

          1. Przeprowadzenie konkurencji sportowych.
          2. Rozmowa na temat walorów wynikających z aktywnego trybu życia.
          3. Czy podobała się Wam dzisiejsza olimpiada? Czy chętnie braliście udział w sportowej rywalizacji? Dlaczego należy uprawiać sport?                                                                Tak,  sport to zdrowie, sport to radość. Dzięki ruchowi na świeżym powietrzu  wzmacnia się  odporność organizmu, uczycie się  gry w zespole i zdrowej, sportowej rywalizacji.  Uprawiając regularnie sport będziecie nie tylko zdrowsze, ale także bardziej pewne siebie i lepiej poradzicie sobie z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami.
          4. Wspólny okrzyk:” W zdrowym ciele zdrowy duch”
          5. Rozdanie dyplomów i medali.

           

          Konkurencje :

           

          • Kto silniejszy?

          Wybieramy z każdej  grupy 4 osoby. Dzieci przeciągają skakanki, które są ze sobą powiązane.

           

          • Kto pierwszy?

          Zawodnicy (po 4 z grupy) na hasło start toczą piłkę po śniegu – popychając ją ręką.  Toczą ją od startu aż do pachołka , powrót - bieg z piłką w ręku. Przekazanie piłki następnemu dziecku.

           

          • Kto najszybszy?

          Cała grupa staje gęsiego w rozkroku. Nauczycielki na hasło start podają piłki pierwszym osobom z grup a te podają ją między kolanami następnej osobie itd.

           

          • Zaprzęgi (3 osoby z każdej grupy)

          Jedno dziecko siedzi na sankach a dwoje ją ciągną do pachołka i z powrotem.

           

          • Szarfy (cała grupa)

          Uczestnik trzyma w ręce  szarfę. Dobiega do hula hop, w którym jest  szarfa innego koloru  - zamienia kolory i wraca do swojej drużyny. Przekazuje szarfę następnemu dziecku.

           

          • Bałwanki

          Lepienie bałwanów – każda grupa swojego.

           

          •  Rzucanie kulkami śniegu do celu

          Każda z grup robi kulki ze śniegu. Układa je w stos a następnie dzieci rzucają kulkami do hula hop – każda grupa do swojego. Liczenie punktów.


          OBSZAR IV- KWALIFIKACJE I DOSKONALENIA NAUCZYCIELI

          Zaświadczenia ukończenia kursu Zabawy muzyczno-ruchowe w pracy z dzieckiem we wczesnej edukacji

          zaświadczenie(1).doc             zaświadczenie2.doc

           

          Zaświadczenie ukończenia warsztatów "Muzyka i ruch w pracy z dziećmi"

          zaświadczenie.doc

           

          OBSZAR VI-ZAJĘCIA ZORGANIZOWANE

          Nasze przedszkole współdziała z władzami lokalnymi, instytucjami i organizacjami działającymi w środowisku lokalnym takimi jak: zaprzyjaźnione szkoły, gminna biblioteka publiczna, policja, straż pożarna, nadleśnictwo. Bierzemy udział w organizowanych przez te placówki imprezach np: koncerty, przedstawienia (szkoły), wystawy, przedstawienia teatralne, Klub Małego Czytelnika (biblioteka), spotkania z policjantem, leśnikiem, pielęgniarką, warsztaty psychologiczne itp. W związku ze zdobywaną przez dzieci w czasie zajęć wiedzą na temat bezpeczeństwa zorganizowaliśmy we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Jasieńcu konkurs ph. "I maluchy i starszaki,to bezpieczne przedszkolaki".


          Dokumentacja fotograficzna zajęcia przeprowadzonego na podstawie poniżej zamieszczonego scenariusza, zdjęcia tutaj

          Scenariusz konkursu wiedzy o bezpieczeństwie "I maluchy i starszaki, to bezpieczne przedszkolaki" opracowany przez Joannę Kusznierow:

          Scenariusz konkursu dla dzieci „I maluchy i starszaki to bezpieczne przedszkolaki”.

           

          Cele:

          Utrwalenie wiedzy dotyczącej znajomości zasad ruchu drogowego.

          Wdrażanie do działań profilaktycznych na rzecz ochrony życia i zdrowia

          Kształtowanie umiejętności przewidywania skutków lekceważenia zasad,

          przepisów oraz nieuwagi.

          Wdrażanie do działania w zespole.

          Kształtowanie odporności emocjonalnej w sytuacji zwycięstwa i porażki.

           

          Pomoce: oznakowania zespołów(figury geometryczne), tabliczki z identyfikatorami grup, naklejki do przyznawania punktów, ilustracje i tablice na gazetkę ścienną na temat bezpieczeństwa, elementy do ułożenia sygnalizacji świetlnej, historyjki obrazkowe, obrazki pojazdów specjalnych+ numery alarmowe, opisy zdarzeń losowych.

           

          Przebieg konkursu:

          • Powitanie uczestników konkursu oraz gości.
          • Wyjaśnienie zasad konkursu oraz przyznawania punktów.
          • Segregowanie obrazków, kompletowanie historyjek obrazkowych; opowiadanie kilku z nich przez wybrane dzieci. Przydzielenie punktów.

          Przerywnik ruchowy z okrzykiem: I maluchy i starszaki to...”

          • Układanie sygnalizacji świetlnej przez przedstawicieli grup. Rozmowa o mowie świateł sygnalizacji. Przydzielenie punktów.

          Przerywnik ruchowy.

          • Dobieranie numeru alarmowego do pojazdu specjalnego. Przydzielenie  punktów.
          • Zabawa „Na ratunek”. Prowadzący czyta opisy różnych wydarzeń po jednym

          dla każdej drużyny. Zadaniem dzieci jest określić jakie służby trzeba wezwać do pomocy w takiej sytuacji. Przydzielenie punktów

          Zakończenie.

          Wspólne zliczenie punktów. Podsumowanie. Podziękowania za wspólną zabawę.

          Rozdanie dzieciom odznak „Bezpieczny przedszkolak” oraz dyplomów i książek

          dla grup.

           

          OBSZAR VII- ZAJĘCIA NIEZORGANIZOWANE

           

          Dnia 20.03.2014r., jak co roku odbył się w naszym przedszkolu Dzień Talentów. Dzieci popisywały się swoimi zdolnościami tanecznymi, wokalnymi recytatorskimi oraz sportowymi.

          Dokumentacja fotograficzna, zdjęcia tutaj

           

           

          OBSZAR VIII-AKTYWNOŚĆ W GRONIE RODZINY

          W naszym przedszkolu przywiązujemy dużą wagę do współpracy z rodziną. W kalendarzu przedszkolnych imprez co roku przewidujemy Dzień Babci i Dziadka (zdjęcia tutaj) Bal Karnawałowy, który odbył się dn. 17.01.2014r. (zdjęcia tutaj)Festyn Rodzinny (ostatni odbył się dn. 08.06.2013r., zdjęcia tutaj) , w których rodzina bierze aktywny udział. W tym roku dołączyliśmy Rodzinny Dzień Sportu.

          Dokumentacja fotograficzna Rodzinnego Dnia Sportu, przeprowadzonego na podstawie zamieszczonego poniżej scenariusza, zdjęcia tutaj

          Scenariusz Rodzinnego Dnia Sportu opracowany przez Magdalenę Łuszczyk:

          Temat: RODZINNY DZIEŃ SPORTU.

          Grupa wiekowa: dzieci 6-letnie.

          Cele ogólne:

          - rozwijanie sprawności fizycznej i odporności psychicznej,

          - zapoznanie z różnymi dyscyplinami sportowymi,

          - tworzenie atmosfery współpracy i współdziałania w grupie,

          - poznanie i przestrzeganie zasad rywalizacji sportowej,

          - propagowanie zdrowego stylu życia przez aktywne spędzanie czasu,

          - zacieśnianie więzi uczuciowej między członkami rodziny.

          Cele szczegółowe:

          Dziecko:

          - aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych, grach i ćwiczeniach gimnastycznych,

          - poprawnie wykonuje ćwiczenia fizyczne,

          - wymienia zimowe i letnie dyscypliny sportowe,

          - potrafi zgodnie działać w grupie,

          - rozumie konieczność aktywnego spędzania czasu,

          - dobrze się bawi w gronie rodziny.

          Metody pracy:

          - dyskusja,

          - wyjaśnienia,

          - zabaw ruchowych,

          - zabawa ruchowo-muzycznych,

          Formy pracy:

          - indywidualna,

          - grupowa,

          - zbiorowa.

          Pomoce dydaktyczne:

          Sprzęt sportowy: piłki, szarfy, woreczki, pachołki, hula hop, płyta z podkładem muzycznym „Zabawy Sprawnościowe”, zagadki dla dzieci i rodziców, wiersz „Sprawność ciała”,  

          Przebieg zajęć:

          1. Powitanie. Zagadka

          „Aby w formie być od rana gimnastyka jest wskazana.

          Włóż koszulkę, załóż szorty i uprawiaj wszystkie  …”

           

          1. Recytacja wiersza „Sprawność ciała” A. Wacławskiego.  Rozmowa na temat wiersza, rozumie konieczność aktywnego spędzania czasu.

           

          1. Zabawy muzyczno-ruchowe:

          - „Głowa-woreczek”  nauczyciel rozdaje woreczki, dzieci i rodzice kładą woreczki na głowę i zaczynają chodzić po okręgu w tempie podkładu muzycznego, na sygnał „stop” dzieci zatrzymują się i stają w bezruchu. Dziecku, któremu spadnie woreczek odpada z gry. Zabawę powtarzamy kilka razy.

          - „Wybuchająca piłka” dzieci siedzą w okręgu, podczas podkładu muzycznego dzieci i rodzice podają sobie piłkę z rąk do rąk we wskazaną przez nauczyciela stronę. W podkładzie muzycznym słychać tykanie zegara, który zwiastuje wybuch. Osoba, która w momencie wybuchu trzyma piłkę odpada. Zabawę powtarzamy kilka razy.

          - „Znam siebie” dzieci znajdują się w dowolnych miejscach sali, a po włączeniu podkładu muzycznego zaczynają chodzić w rytm muzyki w dowolnych kierunkach. Po usłyszeniu losowo wybranego hasła: „ głowa, ucho, nos, ramię, brzuch, kolano lub kostka” dziecko jak najszybciej dotyka wymienionej części ciała. Dziecko, które się pomyli odpada. Gra kontynuowana jest kilkakrotnie.

          1.  Podział dzieci na 4 grupy:

           

          1. „Sport” – zagadki dla dzieci i rodziców dotyczące Igrzysk Olimpijskich, polskich sportowców, oraz dyscyplin sportowych. Wszystkie dobre odpowiedzi są punktowane.

           

          1. Zabawy w grupach:

          - „Pszczoły zbierają nektar” – zbieranie woreczków na czas.

          - „Wyścigi pszczół”:

          • bieg do pachołka,

                                      • marsz z woreczkiem na głowie,

                                      • rzut woreczkiem do okręgu,

                                      • bieg w parach (z przywiązanymi  nogami).

          1. „Kubusiowy taniec zdrowia” – wspólny taniec.
          2. Zakończenie zajęć. Gratulacje zwycięzcom i podziękowania dla wszystkich uczestników zajęć .

           

           

          OBSZAR IX-AKTYWNY WYPOCZYNEK

          Po zajęciach dydaktycznych przedszkolaki aktywnie spędzają czas na boisku szkolnym, zgodnie z hasłem "Boiska zimą żywe". Dokumentacja zdjęciowa, zdjęcia tutaj