• 16. "BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE" 2014/2015-KWARTALNIK DLA RODZICÓW NR 1, 2, 3, 4

        • „BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE”

          KWARTALNIK DLA RODZICÓW NR 1

           

           

          Drodzy rodzice. Oddajemy Wam pierwszy numer kwartalnika „Bezpieczne Przedszkole”, w którym chcemy informować o ważnych sprawach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa. Jak Wam wiadomo nasze przedszkole realizuje program „Bezpieczne Przedszkole”, którego celem jest wychowanie dzieci na odpowiedzialnych dorosłych dbających o bezpieczeństwo własne i innych osób. Cel ten możemy osiągnąć wyłącznie  z pomocą rodziców, gdyż to właśnie Wy jesteście dla dziecka najważniejszymi osobami, z których biorą przykład, jesteście wzorem do naśladowania.


           

          Uczestnikami Programu „Bezpieczne przedszkole” są  dzieci w wieku od 3 do 6 lat, rodzice personel przedszkola oraz instytucje wspierające. Treści i zadania zawarte są w 4 częściach:

          1. ODPOWIEDZIALNY RODZIC

             
          2. WSPÓŁPRACA Z INSTYTUCJAMI

             
          3. BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE

             
          4. BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

          Czas trwania programu: 3 lata (czas edukacji dziecka w przedszkolu)

          Jego podstawowym celem jest wyrabianie u dzieci nawyków i umiejętności związanych z bezpieczeństwem (samoobsługa, higiena, nawyki prozdrowotne itp.) przy aktywnym współudziale rodziców, którzy również pogłębiają swoją wiedzę w tej dziedzinie oraz wprowadzanie zmian na placówce tak, by była miejscem bezpiecznym dla dzieci i pracowników. 

          Cele szczegółowe:

          • Poznanie najbliższego środowiska

             
          • Wdrażanie do przestrzegania ogólnych zasad bezpieczeństwa

             
          • Rozbudzenie zainteresowań bezpieczeństwem i kulturą ruchu drogowego

             
          • Doskonalenie orientacji przestrzennej, kształcenie spostrzegania wzrokowo –słuchowego i wyobraźni przestrzenno– czasowej, sprawności
            psychomotorycznej, uwagi, przewidywania następstw określonych skutków swoich działań

             
          • Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i przedmiotów bezpiecznych i niebezpiecznych oraz umiejętności właściwego posługiwania się nimi

             
          • Kształtowanie pojęcia obcy, uświadomienie dzieciom zagrożenia ze strony nieznajomych

             
          • Przekazanie podstawowych informacji na temat obchodzenia się z lekarstwami

             
          • Poznanie podstawowych zasad postępowania podczas zaistniałego
            niebezpieczeństwa (pożaru, wypadku drogowego)

             
          • Rozwijanie sprawności fizycznej

             
          • Wdrażanie do zdrowego trybu życia 

          Cel:

          Dzieci - Są samodzielne, mają wpojone nawyki i zasady, które sprzyjają bezpieczeństwu. Rozumieją, przestrzegają zasad i przepisów związanych   z bezpieczeństwem. Wiedzą jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia

          Rodzice  -  Aktywnie wspierają przedszkole w działaniach prozdrowotnych i wpajaniu dzieciom zasad bezpieczeństwa. Pogłębiają swoją wiedzę w tym zakresie. Biorą aktywny udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach organizowanych w placówce

          Przedszkole - Ma wypracowane procedury postępowania w sytuacjach związanych z bezpieczeństwem. Są one znane wszystkim pracownikom i przez nich przestrzegane. Pracownicy wiedzą jak postępować w sytuacjach zagrożenia

          Pierwszy numer kwartalnika chcemy w całości poświęcić bezpieczeństwu Waszych pociech w naszym przedszkolu.

          Nasza placówka co roku kontrolowana i sprawdzana jest pod względem:

          • żywienia i funkcjonowania kuchni, książeczek zdrowia – przez SANEPID,
             
          • stanu, sprawności i legalizacji gaśnic – przez Straż Pożarną,
             
          • stanu technicznego budynku – przez głównego specjalistę do spraw BHP i PPOŻ,
             
          • pomiarów elektrycznych – przez osobę uprawnioną,

             
          • przewodów wentylacyjnych, kotłowni – przez kominiarza.


           

          Stworzyliśmy przedszkole bardzo bezpieczne i niezwykle przyjazne, które pozwoli poprzez ZABAWĘ rozwijać zdolności i umiejętności każdego przedszkolaka. Przedszkole nasze znajduje się w całkowicie dostosowanym do potrzeb i zainteresowań dzieci budynku spełniającym wszystkie wymogi bezpieczeństwa i higieny. Nasze sale są przestronne, kolorowe, słoneczne, bogato wyposażone w mebelki, zabawki i pomoce dydaktyczne posiadające certyfikaty bądź atesty bezpieczeństwa.


           

          Okres przedszkolny szczególnie sprzyja wyrabianiu elementarnych nawyków higieniczno–kulturalnych, niezbędnych do rozwijania samodzielności, zamiłowania do czystości, dbałości o estetyczny wygląd, porządek oraz ogólną kulturę zachowania się.

          Higiena osobista dziecka polega przede wszystkim na wyrobieniu przyzwyczajeń sprzyjających zdrowiu. Takie czynności, jak: mycie rąk, prawidłowe korzystanie z umywalni i ubikacji, estetyczny wygląd należy tak wdrażać, aby stały się nawykami. Łazienki w naszym przedszkolu przystosowane są dla dzieci. Tutaj przedszkolaki pod czujnym okiem nauczycielek i pomocy dbają o codzienną higienę osobistą.

          Okres przedszkolny jest ważnym etapem kształtowania u dzieci postaw prozdrowotnych oraz związanych z prawidłowymi zasadami żywieniowymi. Prawidłowy sposób żywienia powoduje zmniejszenie ryzyka wielu chorób, dlatego tak ważna jest dbałość o dobrze zbilansowaną dietę dzieci oraz wczesne eliminowanie błędów w ich żywieniu.

          Przedszkole zapewnia aż 70% dziennego wyżywienia naszych pociech. W naszym przedszkolu dzieci mają zapewnione 3 posiłki: śniadanie, obiad oraz podwieczorek.                     W codziennej diecie znajdują się produkty mleczne, warzywa i owoce. Jadłospisy uwzględniają zasady zdrowego odżywiania. Kontrole SANEPIDU potwierdzają wzorowo skonstruowane menu oraz jakość posiłków wydawanych przez własną kuchnię

          Nie ulega wątpliwości, że racjonalne odżywianie wywiera wielki wpływ na aktywność psychiczną dziecka, samopoczucie, na stosunek do zabawy, nauki i otaczającego świata.  W zakresie żywienia zadaniem przedszkola jest nie tylko racjonalne i regularne żywienie, lecz również wdrażanie dzieci do właściwego, kulturalnego spożywania posiłków.

          Szczególnie atrakcyjnym miejscem dla dzieci służącym zabawie i wypoczynkowi jest plac zabaw. Dzieci do swojej dyspozycji mają bezpieczny i w pełni wyposażony ogród. Ogrodowe zabawki są bezpieczne, kolorowe  i dostosowane do wieku dzieci. Dzieci na terenie placu zabaw przebywają wyłącznie pod opieką nauczycieli i pomocy. Ważnym zadaniem wychowawczym jest też przyzwyczajanie dzieci do przebywania na powietrzu bez względu na pogodę a co za tym idzie, do uodparniania, hartowania organizmu. Każda pora roku stwarza inne ciekawe możliwości zabaw ruchowych .

          Okres przedszkolny to czas, w którym w znacznym stopniu kształtuje się osobowość dziecka oraz jego samodzielność. Dlatego do zadań nauczycieli, rodziców należy wyposażyć dzieci w umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich oraz radzenia sobie w zaistniałych sytuacjach. Nigdy nie wiadomo, co może przydarzyć się w domu, na dworze. Aby zadbać o bezpieczeństwo dziecka, a także swoje, warto już od najmłodszych lat uświadamiać mu, że jest ono w stanie pomóc w wielu sytuacjach np. znając numery alarmowe.

          Co roku nasze przedszkole podejmuje działania, wpływające na podniesienie bezpieczeństwa dzieci. Mają one na celu bezpieczne i kulturalne zachowywanie się dzieci w przedszkolu, domu i na drodze. Dzieci uczą się przestrzegania zasad ruchu drogowego, unikania zagrożeń ze strony zwierząt i innych ludzi. Ważnym zagadnieniem jest także uświadomienie dzieciom, że każdy z nas jest odpowiedzialny nie tylko za bezpieczeństwo swoje, ale także innych.

          Sprawą pierwszorzędnej wagi jest stworzenie dzieciom w przedszkolu bezpiecznych warunków pobytu, wyeliminowanie jakichkolwiek czynników grożących wypadkom, rozwaga i ostrożność personelu na każdym kroku i w każdej sytuacji, umiejętność przewidywania i zapobiegania urazom i wypadkom. Środowisko przedszkolne powinno być tak ukształtowane, aby nie zagrażało zdrowiu i życiu dziecka. Zabawy i zajęcia, oraz organizację dnia w przedszkolu rozpatrujemy pod kątem bezpieczeństwa dziecka, zapewnienia mu higienicznych warunków środowiskowych oraz stosowania zasad higieny psychicznej. W czasie zabaw i zajęć nauczycielki zwracają uwagę na właściwą postawę fizyczną dzieci . W czasie zajęć praktycznych i technicznych, kiedy dzieci manipulują prostymi narzędziami pracy nauczycielki dbają o zapewnienie im całkowitego bezpieczeństwa. Dzieci są objęte ciągłym dozorem i opieką.

          W pierwszych dniach września nauczyciele ustalają wspólnie z dziećmi zasady i normy obowiązujące w grupie, wdrażają dzieci systematycznie do zgodnej zabawy, do przestrzegania zasad zgodnego współżycia z rówieśnikami.

          Wejście główne jest przez cały czas zamknięte. Wszyscy pracownicy posiadają odpowiednie przeszkolenia z zakresu bhp, ochrony ppoż. oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. W trosce o bezpieczeństwo odbiór dzieci z przedszkola jest możliwy wyłącznie przez rodziców lub inne pełnoletnie osoby przez nich upoważnione na podstawie pisemnego oświadczenia i przedstawienia dokumentu tożsamości.

          Każdego roku przeprowadzamy ćwiczenia sprawnej ewakuacji.


           

          ZASADY BEZPIECZNEGO PRZEDSZKOLAKA

           

           

          Każdy przedszkolak powinien bawić się bezpiecznie i działać rozsądnie wg zasad:

           

           

           

          ZASADA 1 : „ UWAGA ,PALI SIĘ”

           

          kiedy przedszkolak zauważy pożar w okolicy, u sąsiada, w swoim domu to dzwoni do Straży Pożarnej podając numer 998, albo dzwoniąc z telefonu komórkowego podaje numer 112

           

           

          ZASADA 2 : „ BIEDNE ZWIERZĘTA”

           

          bezpieczny przedszkolak nie dotyka obcych zwierząt, bo wie, że mogą być chore, groźne dla otoczenia

           

           

          ZASADA 3 : „ STRZELAJ GOLA”

           

          każdy wie, że gra w piłkę jest świetną zabawą, ale jeśli będzie bawić się zbyt blisko drogi może być przyczyną wypadku lub sam ulegnie wypadkowi. Bezpieczne przedszkolaki bawią się na placu zabaw lub boisku szkolnym


           

          ZASADA 4 : „PAŁKA ZAPAŁKA DWA KIJE”

           

          każdy przedszkolak wie, że nie należy się bawić zapałkami, bo można spowodować pożar

           

           

          ZASADA 5 : „TABLETKI, DRAŻETKI ”


           

          lekarstwa mają różną postać, czasami wyglądają jak cukierki. Bezpieczny przedszkolak nie leczy się sam. Jeśli się źle czuje informuje o tym dorosłych
           

           

          ZASADA 6 : „PANI NIE JEST MOJĄ CIOCIĄ , PAN NIE JEST MOIM   WUJKIEM”



           

          bezpieczny przedszkolak jest bardzo ostrożny w kontaktach z nieznajomymi, unika  z nimi rozmów. Nigdy nie podaje im swojego adresu, nie wsiada                    z nieznajomymi do  samochodu
           

           

          ZASADA 7 : „ UWAGA! WYPADEK ”

           

          przedszkolak potrafi pomóc poszkodowanemu, wzywa pogotowie ratunkowe, umie przecież korzystać z telefonu. Wybiera numer 999 i informuje pogotowie ratunkowe o zaistniałej sytuacji.


           

          ZASADA 8: „UWIELBIAM ZABAWY W WODZIE”

          KWARTALNIK DLA RODZICÓW NR 2: BEZPIECZNE_PRZEDSZKOLEprezentacja_2.pptx

          KWARTALNIK DLA RODZICÓW NR 3:  BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE

          KWARTALNIK DLA RODZICÓW NR 4:  BEZPIECZNE_PRZEDSZKOLE